متن پیام احمد کیارستمی در بزرگداشت پدرش در جشنواره جهانی فیلم فجر منتشر شد

بنیاد «کیارستمی» در حال شکل‌گیری است

بنیاد «کیارستمی» در حال شکل‌گیری است
در نخستین جلسه از سلسله نشست‌های بزرگداشت عباس کیارستمی در جشنواره جهانی فیلم فجر،احمد کیارستمی فرزند ارشدزنده‌یاد عباس کیارستمی، با یک پیام تصویری به جشنواره جهانی فیلم فجر، این بزرگداشت را همراهی کرد. او در این پیام از فعالیت‌هایی برای آرشیو آثار عباس کیارستمی و ارتقا کیفیت آثار قدیمی او خبر داد.

به گزارش فیلم‌نت نیوز،  احمد کیارستمی در پیامی که به مناسبت بزرگداشت زنده‌یاد عباس کیارستمی به جشنواره‌ی جهانی فیلم فجر ارسال کرد، از تاسیس بنیاد کیارستمی خبر داد. متن پیاده شده‌ی این پیام ویدیویی را بخوانید: «سلام، من احمد کیارستمی هستم. قرار بود که من در فستیوال حضور داشته باشم و حضورا با شما صحبت کنم. اما متاسفانه روزهای آخر مشکلاتی پیش آمد که نتوانستم بیایم و بدانید که دلم با شماست و دوست داشتم با شما باشم. اما به جای حضورم، پیغام ویدیویی برای شما می‌فرستم. اول می‌خواهم تشکر کنم از دوستان. بیشتر از همه از آقای میرکریمی و آقای صمدیان برای تمام زحماتی که برای این بخش از جشنواره کشیدند.

حتما می‌دانید از پارسال که این اتفاق افتاد، مراسم‌های متعددی در جاهای مختلف دنیا برای پدر برگزار شده است. بیشتر از دویست و سی مراسم که بخشیش فستیوال‌ها است که می‌توانم به جرات بگویم در تمام فستیوال‌های سینمایی در دنیا مراسم بزرگداشت برای پدر برگزار کردند. اما غیر از آن بزرگداشت‌هایی هم در جاهای مختلف از کانون نویسندگان آمریکا تا مراسم‌های کوچیک که به همون قدر ارزش دارد برگزار شد. مثل شب شعر کوچکی که در یک شهر کوچک در کشور هند انجام شد. یا همین ماه پیش در شهر ونیز، مراسم شعرخوانی بود. و در کنار آن نمایشگاه عکسی از عکس‌های پدرم که در جاهای مختلف برگزار شد از جمله مراسمی که خود آقای صمدیان زحمت کشیدند و بخشی از آن را انجام دادند، برگزار شد. غیر از همه این‌ها برنامه‌ای که خودم از همه اینها بیشتر دوستش داشتم بزرگداشتی بود که در آن درخت کاری‌هایی به یاد پدرم در شهرهای مختلف و در دانشگاه‌های مختلف انجام دادند.

می‌دانم در مراسم امسال تعداد کسانی که راجع‌به سینمای پدرم می‌دانند زیادند. از من احتمالا خیلی بیشتر و بهتر می‌دانند. من فقط می‌خواهم خاطره‌ای را تعریف کنم که ده سال پیش  در فستیوال مراکش که بزرگداشتی برای پدرم گرفته بودند، اتفاق افتاد. پدر یک ورک‌شاپ ده روزه داشت در حاشیه این جشنواره. من هم اونجا بودم، آقای صمدیان هم اونجا بود، در اون مراسم مارتین اسکورسیزی هم که در اون شهر بود برای اون مراسم آمده بود. نصف روز اومد سر ورک‌شاپ، و اونروز که قرار بود بیاد یکسری آدم با بی سیم می‌آمدند و می‌رفتند و خیلی شکل جدی‌ای داشت، قبل از اینکه اسکورسیزی بیاد. من از بابا پرسیدم که چرا تو که میای سر کلاس اینقدر مراسم نداره، اینقدر اتفاق دورش نمی‌افته ولی اسکورسیزی که میاد اینجوریه. گفت تو فیلم‌های اسکورسیزی رو دیدی؟ عظیم‌اند و حضورش هم همینطوریه. فیلم‌هاش مثل خودش‌اند. فیلم‌های منو دیدی؟ خیلی ساده و فیلم‌هام هم مثل خود من هستند و چیزی که مهمه اینه که هر کسی مثل خودش باشه. پدر می‌گفت من اگر فیلم‌های اسکورسیزی را بخواهم بسازم احتمالا نمی‌توانم و اسکورسیزی اگر بخواد فیلم‌های من را بسازد احتمالا نمی‌تواند. پدر می‌گفت ما هر دو مون موفقیم به این دلیل که هر کدوم به مدل خودمون وفادار بودیم و برای من شخصا این مهم‌ترین درسی است که شاید بتوانم از بابا بگیرم.چند تا خبر هم دارم .

فیلم ۲۴ فریم که آخرین فیلم باباست و امیدوارم ببینید و بفهمید که چی می‌گم.  یک چیز بین سینما، شعر و عکاسی است که آخرین مراحل ساختش رو دارم انجام می‌دهم . پست پروداکشن با چند نفر از دوستان در حال انجام است و قرار بر این است که در فستیوال کن ماه آینده رونمایی بشود، و بعد از آن در موزه‌ها نشان داده خواهد شد. چون فیلمی موزه‌ای است. غیر از اون خیلی خیلی خوشحالم این خبر همین امروز رسیده. احتمالا تا وقتی این پخش بشه چند روز از خبرش گذشته، ولی بعد از ماه‌ها صحبت بالاخره قرار شده فیلم‌های قدیمی بابا که در کانون ساخته شده همش پخش بین المللی‌اش به شرکت ام.کا.دو  واگذار بشه و بره خارج و قرار است که همه فیلم‌ها بازسازی بشه و با کیفیت خوب پخش بشه که من خودم از این خبر خیلی خوشحالم.
از کارهایی که داره انجام می‌شه از جمله آرشیو کردن کارهای بابا است، همین چند تا کاری که در دسته و  یکسری پروژه‌های جدید که یک ایده‌هایی داریم برای کار. برای مجموعه این کارها یک بنیادی درست شده، بنیاد کیارستمی، که الان روزهای اولیه است هنوز در حال فرم گیری است و با کمک تام لاری که عضو هیات مدیره‌ی بنیاد خواهد بود و هست و دوستان دیگری این بنیاد شروع به کار کرده و امیدوارم که به زودی اخبار بیشتری داشته باشیم ، باز هم تکرار می‌کنم که دلم می‌خواست با شما بودم اونجا و جای منو خالی کنید.»

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *