نیکی کریمی هم به جمع معترضان داوری جشنواره‌ی سی‌وپنجم پیوست

از «آذر» و بی‌مهری‌های جشنواره‌ی امسال نمی‌گویم!

از «آذر» و بی‌مهری‌های جشنواره‌ی امسال نمی‌گویم!
نیکی کریمی که با تهیه‌کنندگی و بازی فیلم سینمایی «آذر» به جشنواره‌ی سی‌وپنجم فجر آمده بود، با بیانیه‌ای و با ادبیاتی که به قول خودش احترام هم‌کاران هیئت داوران را هم نگه‌داشته، به نحوه‌ی داوری این دوره‌ از جشنواره‌ی سی‌وپنجم اعتراض کرد.

فیلم‌نت نیوز؛ «سینما» علیرغم ظاهر بیرونی جذابش در همه‌ی سطوح  چه بازیگری چه عوامل صحنه بودن و کارگردانی و تهیه‌کنندگی و  سینماداری و بازاریابی و… صنعتی سخت و شغلی  پراسترس است. هرچند در دید مردم عزیزمان دلنشین است، ولی در زندگی واقعی بسیار سخت است. ما باید آمادگی بدنی خویش را حفظ کنیم زیرا بی‌خوابی‌های مدام حین کار داریم. کتاب بخوانیم که هنگام فیلم‌نامه خواندن و نوشتن حرف حسابی بزنیم. فیلم‌های روز دنیا را به هر قیمتی تماشا کنیم که از جریان جهانی باز نمانیم. در شبکه‌های اجتماعی حواس جمع باشیم تا مورد هجمه قرار نگیریم. در مطبوعات و رسانه‌های رادیویی و تلویزیونی حضوری فعال داشته باشیم که از کارمان دفاع کنیم و به نقدها گوش دهیم…

وقتی زن باشی این استرس عحیب‌تر هم می‌شود زیرا می‌خواهی یک جایی صدای زن ایرانی هم باشی که کمتر دیده شده. همه‌ی این‌ها را نوشتم که بگویم این کار اعصاب آهنین می‌خواهد و این‌جا است که یک جشنواره‌ی ملی سینمایی به نوعی یک خسته نباشید ملی به کار همکاران من است، نه این‌که خودش مبدل به استرسی جدید بشود.

جشنواره‌ی فیلم فجر امسال برای من لحظات خوب و لحظات تلخی به بار داشته است. با اشتیاق مهدویان عزیز و گروه خوبش را تماشا کردم. از بیست و یک روز بعد خردمندان و ساره شیرین لذت بردم. با موسیقی کارن همایون‌فر در فیلم خفه‌گی  جان گرفتم. گریم محسن دارسنج عزیز را تحسین کردم. با دیدن بازی آقای حامد بهدا د و خانم باران کوثری در سد معبر چشمانم برق زد و فیلمی تاثیرگذار مثل کمدی انسانی را دیدم و خستگی‌ام در رفت. ولی عملا هیچ یک از همکارانم چه آن‌هایی که ذکر کردم چه آن‌هایی که از بقیه‌ی جماعت سینما این روزها می‌شنویم، شایسته تقدیر یا حداقل کاندیدی بودند به چشم نیامدند.

به عنوان یک زن سینماگر ایرانی که 26 سال از زندگی‌ام را در این هنر صرف کرده‌ام و اندک بضاعتی هم در جشنواره‌های معتبر جهانی داشته‌ام و داوری‌هایی در این سال‌ها در کشورم و دنیا داشته‌ام، ضمن احترام به دست‌اندرکاران جشنواره و البته سلیقه‌هایشان، می‌خواهم گله‌ای از جنس همکاری کنم که اگر به  لطف خدا و همت دسته جمعی همه‌ی جماعت سینمای کشور مردم اقبالی به هنر ما کرده‌اند، شما موجب دلگرمی ما بشوید و مبادا که با انتخاب‌های نافهمیدنی در جشنواره موجب دل‌سردی نسل قدیم و به‌خصوص جدید سینما شوید.

نمی‌خواهم فعلا از  آذر و بی‌مهری‌هایی که به من و همکاران زحمت کشم در این جشنواره شد حرف بزنم. قلبا به سینماگرانی که درست دیده نشدند و همکارانم احترامی عمیق می‌گذارم که سختی این روزها ایشان را دل‌سرد نکرده است و مطمئنم مردم نیز حرف ما را تصدیق خواهند کرد.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *