مسعود جعفری جوزانی می‌گوید سه سال پیش قرار بوده است «پوریای ولی» را بسازد

«پوریای ولى» به قلم مسعود جعفری جوزانی منتشر شد

«پوریای ولى» به قلم مسعود جعفری جوزانی منتشر شد
کتاب فیلمنامه «پوریای ولى» به قلم مسعود جعفری جوزانی و با پژوهشگری فتح‌الله جعفری جوزانی و دکتر عبدالکریم یونسی توسط نشر آناپنا منتشر شد.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، فیلمنامه «پوریای ولی» به نویسندگی مسعود جعفری جوزانی فیلمنامه‌نویس و کارگردان سینما و تلویزیون و با پژوهشگری فتح‌الله جعفری جوزانی و دکتر عبدالکریم یونسی توسط نشر آناپنا متعلق به آنا پناهى دختر زنده‌یاد حسین پناهى منتشر شد. این فیلمنامه که براى ساخت یک سریال در پنج فصل و ۵٢ قسمت ۵٠ دقیقه‌اى نوشته شده است در ۶۸۰ صفحه با شمارگان ۱۵۰۰ نسخه و قیمت ۵۰ هزار تومان راهی بازار شد و در اختیار علاقمندان به سینما، ادبیات و کتاب و کتاب‌خوانی در سراسر کشور قرار گرفت.

فتح‌الله جعفرى جوزانى و دکتر عبدالکریم یونسى پژوهشگران این اثر ماندگار؛ از بیش از ٣٠ کتاب ارزشمند از جمله؛ جامع التواریخ خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانى، تاریخ جوینى و تاریخ ایران کمبریج استفاده کرده‌اند.

داستان زندگى این پهلوان بزرگ، از سال ۵۹۷ خورشیدی، آغاز مى‌شود که کشور ایران مورد هجوم مغولان قرار گرفت. این مهاجمان وحشی نه اندیشه‌ نویی برای ساختن جهان برتری داشتند و نه حامل رسالتی بودند. استعداد آنان در کشتن و گسترش ترس بود و بس. پس آمدند و کندند و سوختند و کشتند و بردند… و ماندند تا شیره‌ جان آن‌چه را از کرامت انسانی باقی مانده بود بمکند. به فرمان حاکمان مغول در فاصله‌ بین سال‌های ۶۴۸ تا ۶۶۱ هجری قمری، صنعتکاران، پشت در پشت، برده شمرده می‌شدند و مجبور بودند ساز و برگ لشکریان مغول را تهیه کنند. رعایاى روستایی نیز که قادر به پرداخت اخراجات و مالیات نبودند، خود و خانواده‌شان به بردگی فروخته می‌شدند.

مسعود جعفری جوزانی

محمود خوارزمی پهلوان، شاعر، عارف قرن هشتم میلادى؛ متخلص به قتالى و مشهور به «پوریاى ولى» در چنین دورانى با ایجاد سازمان و تأسیس زورخانه موفق مى‌شود پیکارجویان و آزادى‌‌خواهان را گردآورده و اقدام به آزادى ایران زمین کند.

از شخصیت‌هاى دیگر تاریخى که در «پوریای ولى» دیده شده‌اند؛ مى‌توان به شیخ الرئیس سعدى، عبید زاکانى، خواجه نصیرالدین طوسى، خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانى، پهلوان فیله همدانى و بسیارى دیگر اشاره کرد.

مسعود جعفری جوزانی نویسنده و کارگردان مجموعه حماسى «در چشم باد» در مورد ساخت سریال تلویزیونی «پوریای ولى» گفت: «هفت هشت سال پیش، قرار بود زندگى پر فراز و نشیب پهلوان محمود خوارزمی ملقب به «پوریای ولی» که در فرهنگ ایرانى نامی پرآوازه دارد در یک مجموعه تلویزیونی براى سیماى جمهورى اسلامى ساخته شود، اما با اینکه قرارداد منعقد شد و کد اقتصادى هم دادند به علت تغییر مدیریت سازمان این اتفاق نیفتاد. »

در سال ۱۳۹۴ جعفری جوزانی درباره وضعیت این سریال اعلام کرد: «پروژه «پوریای ولی» در اولویت سازمان صدا و سیما نیست. ما هم به این تصمیم احترام می‌گذاریم. «پوریای ولی» دیگر برایم مهم نیست؛ چرا که من قرار بود سه سال پیش این پروژه را بسازم.»

این کارگردان در آن زمان اینچنین گفت: «من پروژه‌ام را رها نکرده‌ام ولی اصراری به کار در جایى که هر روز نظر شان را عوض مى‌کنند؛ ندارم. من سه سال پیش با همه وجودم تلاش کردم که کارهای تحقیق و پژوهش «پوریای ولی» را انجام بدهم و حدود ۸۵۰ صفحه فیلمنامه نوشته شد و در نهایت این پروژه، پروژه «الف ویژه» شناخته شد و حتی برایش زمین دادند، قرارداد منعقد شد و برای طراحی لباس و اینکه ساختار دیجیتالی باشد و استودیو تأسیس شود. کلی هم خرج شد، سایت استعدادیابى باز شد و حتى با تعداد زیادی از بازیگران صحبت و رفت و آمد انجام شد؛ اما تصمیم بر این شد که «پوریای ولی» بخوابد و خوابید. از آنجا که اراده تولید در دست من نیست کارى نمى‌شود کرد. و حالا پس از شش سال جوزانى کتاب فیلمینامه را راهى بازار کرده است.»

مسعود جعفری جوزانی کارگردان ایرانی در پایان تأکید کرد: «از آنجا که سیاست‌هاى فرهنگى با مدیرت بد، موجب گرانى کتاب شده‌اند و اهل کتاب و کتاب‌خوانى ممکن است توان خرید نداشته باشند؛ اگر مردم عادت کنند به مناسبت نوروز، کتاب عیدى بدهند موجب رونق بازار کتاب و در نتیجه رشد فرهنگ وطن عزیزمان خواهد شد.»

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *