پیشنهاد توییتری مهناز افشار حاشیه‌ساز شد

مهناز افشار، تبلیغ آمپول برای نجات معتادان و هشدار انجمن داروسازان

مهناز افشار، تبلیغ آمپول برای نجات معتادان و هشدار انجمن داروسازان
نایب رئیس انجمن داروسازان ایران به موج ایجاد شده در فضای مجازی و معرفی یک آمپول توسط مهناز افشار برای جلوگیری از مرگ ناشی از سوء مصرف مواد واکنش نشان داد.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، مهناز افشار چندی پیش با انتشار ویدئویی در توییتر پیشنهاد داده بود که معتادان با استفاده از آمپول نالوکسان می توانند درمان شوند.

پس از آن و در پی واکنش تند مخاطبان، افشار ضمن پاک کردن ویدیوی مربوطه در پست توئیتری دیگری نوشت: «از طرف «بنیاد آینه» و آقای داریوش اقبالی و پزشکان مربوطه پیشنهاد کردند بنده در مورد پیشگیری از مرگ بر اثر سومصرف مواد مخدر، در مورد نالوکسان اطلاع‌رسانی کنم. من نه مصرف‌کننده هستم نه واردکننده. پزشکان و داروسازان اگر نظر کارشناسی دیگری دارید بفرمایید! دکتر هم دکترای قدیم.»

و در ادامه مطلب دیگری از سازمان جهانی بهداشت را بازنشر داد و نوشت: «بنده بی تقصیرم عزیزانم این شما و این پیج ایشون و سازمان ملل»

مهناز افشار

پس از آن دکتر سید علی فاطمی داروساز و متخصص فارماکولوژی در گفت‌وگویی با ایسنا در این باره گفت: «نوع تزریقی نالوکسان، یک داروی ضد مسمومیت با مواد مخدر است که از آن برای تشخیص اعتیاد هم می‌توان استفاده کرد. واقعیت این است که تجویز صحیح و به موقع این دارو می‌تواند جان یک فرد مسموم به مواد مخدر هم‌خانواده تریاک نظیر مورفین، متادون، هروئین و فنتانیل را که قادر به تنفس نیست و در آستانه مرگ قرار گرفته را نجات دهد.»

او افزود: «اما باید توجه داشته باشیم که تزریق خودسرانه نالوکسان، می‌تواند بسیار خطرناک باشد و عوارض متعددی به دنبال داشته باشد. ضمن اینکه این دارو تاثیری در رفع مسمومیت با داروهای خواب‌آور مانند کلونازپام و مواد محرک مانند کوکائین، اکستازی، شیشه و … ندارد و متاسفانه شاهد شیوع چنین حرف‌های بی‌پایه‌ای در میان مردم از سوی برخی چهره‌های غیرعلمی هستیم.»

فاطمی گفت: «آمپول نالوکسان معمولا در داروخانه‌های بیمارستانی و برای بخش مسمومین در دسترس است و توزیع عمومی در داروخانه‌ها ندارد.»

نایب رییس انجمن داروسازان ایران گفت: «نالوکسان جزء داروهای بدون نسخه یا OTC نیست که مردم بتوانند آن را راحت از داروخانه‌ها تهیه کنند، بلکه حتما به تجویز پزشک نیاز دارد و باید تزریق آن زیر نظر پزشک انجام شود؛ زیرا استفاده از این دارو می‌تواند باعث بروز علایم سندرم شدید قطع مصرف مواد مخدر و تشنج در فرد معتاد شود.»

 

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *