دو کارگردان سینما میهمان شهرکتاب مرکزی شدند

خاطره‌بازی مرضیه برومند و رسول صدرعاملی لابه‌لای کتاب‌ها

خاطره‌بازی مرضیه برومند و رسول صدرعاملی لابه‌لای کتاب‌ها
مرضیه برومند و رسول صدرعاملی روز گذشته (8 اردیبهشت) در شهر کتاب مرکزی حاضر شدند و از خاطرات دوران نوجوانی‌شان درباره‌ی برخودشان با دنیای ادبیات و سینما و تئاتر گفتند.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، مرضیه برومند و رسول صدرعاملی شامگاه 8 خرداد ماه در فروشگاه مرکزی شهر کتاب حاضر شدند و در جمع علاقه‌مندان صحبت کردند.

در ابتدای این نشست، مرضیه برومند کارگردان و تهیه کننده سینما و تلویزیون، گفت: «شهر کتاب مرکزی برای من یادآور یک خاطره بسیار زیباست چون وقتی گروه «پالت»، اولین آلبومش را اینجا رونمایی کرد و متوجه شدم که موسیقی خونه مادربزرگه را نواخته است، گریه کردم. من برای آدم‌ها یا از دست دادن‌ها خیلی گریه نمی‌کنم اما وقتی که چیزی به روح و روانم چنگ می‌اندازد، نمی‌توانم در برابر اشک‌هایم مقاومت کنم.»

رسول صدرعاملی هم گفت: «خوشحالم که امشب لابه‌لای کتاب‌ها نشسته‌ایم. اگرچه من نویسنده نشدم اما هرچه دارم از کتاب دارم و هنوز هم تردید ندارم که باوجود هجوم شدید تکنولوژی، اگر کتاب بخوانید و قصه گوش کنید، شکل دادن به لحظه‌های‌تان پر از خلاقیت و شعر و رویا خواهد بود و ذهن‌تان را خلاق می‌کند. به همین دلیل است که همواره به درخواست آقای فیروزان برای حضور در کتابفروشی، پاسخ مثبت می‌دهم چون می‌دانم ایشان باوجود تیراژ پایین کتاب‌ها، تعداد نسبتا کم کتاب‌خوانان و با وجود انواع رسانه‌های اجتماعی که اشکال تصویری را در اختیار مخاطبان می‌گذارد، از کتاب و کتاب خواندن حمایت می‌کند.»

در ادامه گفته‌های صدرعاملی، برومند گفت: «این صحبت آقای صدرعاملی مرا یاد خاطره‌ای دور انداخت. یادم می‌آید 14-13 بودم که با سوسن تسلیمی هم‌کلاس شدم و چون مادرش، بازیگر بود، به بازیگری و تئاتر علاقه داشت و طبیعتا کتاب هم می‌خواندیم. ولی به هر حال خانواده و به خصوص پدرم، کتابخوان بودند و کتابخانه داشتند. من هم از این فرصت برای مطالعه استفاده می‌کردم اما کتاب خواندنم کانالیزه و مرتب و همراه با آگاهی نبود. کلاس هشتم یا نهم دبیرستان بودیم که خانمی، دبیر شیمی ما شد و کتابخانه مدرسه را دید، کتاب‌ها را ارزیابی کرد و گفت این کتابخانه نیست. شما باید کتاب‌های دیگری بخوانید و برای این کار، باید پول جمع کنید. من هم از فردای آن روز، خودم را به آب و آتش زدم که برای کتاب خریدن، پول جمع کنم. بالاخره با پول‌های جمع‌شده به خیابان شاه‌آباد آن رفتیم و آنجا بود که عالم کتاب را دیدم. وقتی خانم هاشمی کتاب‌های خوب را برای ما انتخاب کردند و خریدند و کتابخانه شکل گرفت، گفتند که هرکس نمره شیمی می‌خواهد باید کتاب بخواند و درباره کتابی که خوانده صحبت کند. از آن زمان به بعد، جهان عجیبی در برابرم شکل گرفت و سراغ نویسنده‌های بزرگی مثل رمن رولان، شلوخوف، سارتر و کامو رفتم. زمان گذشت و من دانشجو شدم و یک بار که در تالار مولوی، کاری را اجرا می‌کردیم، دوستانم به من گفتند که یک خانمی در سالن نشسته و گریه می‌کند و می‌خواهد تو را ببیند. وقتی که به سالن رفتم، خانم هاشمی را دیدم و مرا در آغوش گرفت و گریه کرد. حالا هم غیرممکن است محفل و مجلسی، راجع به کتاب باشد و یاد خانم هاشمی نیفتم.»

کارگردان دیشب باباتو دیدم آیدا در ادامه این نشست گفت: «دوست دارم امشب، نویسنده‌ای را به شما معرفی کنم که خیلی دوستش دارم. جومپا لاهیری، نویسنده بنگالی‌ای است که در لندن به دنیا آمده و در دانشگاه هاروارد آمریکا درس خوانده است اما داستان‌هایی می‌نویسد که خواننده فکر می‌کند همه چیز در اطراف خودش دارد اتفاق می‌افتد و به خصوص به ذهن و دنیای زنان بسیار نزدیک است. می‌خواهم به جوانان بگویم که قدر تنهایی‌تان را بدانید و به جای شکایت کردن از آن، از فرصتی که دارید برای خواندن، نوشتن و موسیقی گوش کردن استفاده کنید، لذت ببرید و جهان فوق‌العاده اطراف‌تان را تجربه کنید. به نظر من تنهایی، چیز بدی نیست و ارزشمندترین آدم‌های جهان، کسانی بوده‌اند که قدر این تنهایی‌شان را دانسته و از آن استفاده کرده‌اند. بهترین روزها و شب‌های زندگی من در کودکی و نوجوانی، در ماه رمضان گذشت. چون تازه از ساعت 10 شب به بعد، می‌توانستم به دورهمی‌ها، پاتوق‌های فرهنگی و فضاهای جذاب این‌چنینی بروم.»

برومند هم درباره ورودش به دنیای سینما و فیلم‌سازی گفت: «من اصلا دوست نداشتم فیلم بسازم، دوست داشتم تئاتر بازی کنم به خصوص که در آن زمان، فیلم، اهمیتی نداشت و بیشتر فیلمفارسی بود در حالی که تئاتر در همان زمان هم به شدت جذاب و هنری محسوب می‌شد.»

این گپ و گفت تا ساعت 11:30 دقیقه ادامه پیدا کرد و هر دو کارگردان درباره کتاب‌های محبوب، نخستین کتاب‌هایی که خوانده بودند و خاطرات‌شان از سینما گفت‌وگو کردند و در پایان هم با شرکت‌کنندگان گپ زدند و سلفی گرفتند.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *