به گزارش فیلم‌نت نیوز، حسین عرفانی بازیگر، گوینده رادیو و دوبلور پیشکسوت عرصه تلویزیون و سینما که به علت سرطان ریه مدتی در بخش مراقبت‌های ویژه بستری بود بعداز شهر امروز ۲۱ شهریور ماه درگذشت.

حسین عرفانی متولد ١٣٢١ و همسر شهلا ناظریان بود که کار دوبله را از سال ۱۳۴۰ و مدیریت دوبلاژ را از سال ۱۳۵۶ آغاز کرد و و با بیش از پنج دهه فعالیت در این عرصه، دوبلور بازیگرانی همچون اکبر عبدی در فیلم «سفر جادویی»، کاظم افرندنیا، جمشید هاشم‌پور، محمد برسوزیان و محمد مطیع و همچنین همفری بوگارت بوده که در فیلم‌هایی چون «سراسر شب»، «داشتن و نداشتن»، «گذرگاه تاریک»، «دست چپ خدا»، «کی لارگو»، «گنج‌های سیرا مادره» به جای این بازیگر مطرح هالیوود صحبت کرده است.

او همچنین به جای شان کانری در فیلم‌های «هایلندر»، «اژدها دل» (قلب اژدها)، «صخره»، «یافتن فارستر»، «گذرگاه مارسی» و «هرچه سخت‌تر باشی زمین می‌خوری» هم صداپیشگی کرده است.

عرفانی به عنوان دوبلور آرنولد شوارتزنگر هم شناخته می‌شود و در فیلم‌های «انتقام منصفانه»، «روز ششم»، «داغ سرخ»، «ترمیناتور» (۱، ۲، ۳، ۵)، «نقشه فرار»، «سابوتاژ»، «آخرین ایستگاه»، «بی‌مصرف‌ها» (۱، ۲، ۳)، «پاک‌کننده»، «غارتگر»، «تلفات جانبی»، «یادآوری مطلق»، «آخرین حرکت قهرمان»، «کماندو» به جای او صحبت کرده است.

دوبله صدای تامی لی جونز، ساموئل ال جکسون، دنزل واشنگتون، لارنس فیش برن، مورگان فریمن و سیلوستر استالونه از دیگر کارهای عرفانی بوده است.

این هنرمند در سریال «عالیجناب» که سال ۱۳۹۶ در شبکه نمایش خانگی منتشر شد، به ایفای نقش پرداخته‌ است.

از مهم‌ترین کارهای عرفانی صداپیشگی در فیلم‌های «دی دی» بوده که سال‌ها قبل از تلویزیون ایران پخش می‌شد.

او همچنین در سریال «لوک خوش‌شانس» به جای جالی صداپیشگی کرده است.

گویندگی به جای هامفری بوگارت در فیلم «شاهین مالت» و «کازابلانکا» و کلارگ گیبل در فیلم «بربادرفته» از نمونه کارهای شاخص و بیادماندنی وی هستند.

پیکر این هنرمند پیشکسوت صبح فردا (پنج‌شنبه 22 شهریورماه) از مسجد بلال صدا و سیما به سمت قطعه هنرمندان تشییع می‌شود.