آکادمی اسکار نسبت به ممنوعیت حضور فرهادی بیانیه داد

محرومیت اصغر فرهادی را اتفاقی عمیقا ناراحت‌کننده می‌دانیم

محرومیت اصغر فرهادی را اتفاقی عمیقا ناراحت‌کننده می‌دانیم
بعد از اعلام خبر محرومیت اصغر فرهادی از حضور در مراسم اسکار امسال به دلیل فرمان جدید ترامپ، حالا خود اعضای آکادمی هم به این ماجرا واکنش نشان داده‌اند.

فیلم‌نت نیوز؛ در پی تصویب قانون منع مسافرت ایرانیان به آمریکا توسط دونالد ترامپ و خبر محرومیت اصغر فرهادی برای حضور در مراسم اسکار امسال، یکی از سخنگویان آکادمی در واکنش به این اتفاق بیانیه‌ای نوشت و تصمیمات نژادپرستانه‌ی ترامپ را محکوم کرد: «آکادمی اسکار دستاوردهای صورت گرفته در هنر سینما را ارج می‌نهد. هنری که از مرزها فراتر می‌رود و با مخاطبینی در سراسر جهان فارغ از تفاوت‌های ملی، قومی و یا مذهبی‌شان ارتباط برقرار می‌کند. ما به عنوان حامی فیلمسازها و نیز حامی حقوق بشر تمامی مردم در سراسر جهان، محرومیت اصغر فرهادی، کارگردان فیلم اسکار گرفته‌ی جدایی و عوامل فیلم فروشنده برای ورود به کشور را اتفاقی عمیقاً ناراحت کننده می‌دانیم. محرومیتی که تنها به دلیل مذهب یا کشور زادگاهشان است.»

ترامپ فرمان اجرایی‌اش را بعد از ظهر جمعه امضا کرد و ورود پناهندگان به آمریکا را برای ۱۲۰ روز به تعلیق در آورد  و ورود پناهجویان سوری را برای مدت نامعلومی ممنوع کرد. ممنوعیتی ۹۰ روزه هم برای ورود اهالی کشورهای مسلمانی چون ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن صادر کرد.

ترانه علیدوستی، بازیگر فیلم فروشنده نیز در اعتراض به این اقدام ترامپ، چند روز پیش در توییترش اعلام کرده بود که در اسکار ۲۰۱۷ حضور پیدا نخواهد کرد. این صحبت او بازتاب‌های بسیار زیادی در رسانه‌های جهانی داشت و خبرگزاری‌هایی چون نیویورک تایمز، دیلی میل، گاردین، واشنگتن پست و ان‌بی‌سی آن را پوشش دادند.

اصغر فرهادی در سال ۲۰۱۲ برای فیلم جدایی موفق به دریافت اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شد‌. فروشنده، تازه‌ترین فیلم او امسال در بین ۵ نانزد نهایی بهترین فیلم خارجی زبان اسکار قرار گرفته است و به نظر می‌رسد با توجه به جو رسانه‌ای حجیمی که این روزها دور و برش ایجاد شده است، شانس گرفتن اسکار دوم برای او بالاتر رفته است.

منبع: variety

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *