9 فیلم خوب درباره رهبران بزرگ قرن بیستم

9 فیلم خوب درباره رهبران بزرگ قرن بیستم
در این مطلب، برخی از فیلمهای مطرح در زمینه ی رهبران سیاسی را بررسی کرده ایم.

به گزارش فیلم نت، در تاریخ سینما، فیلمهای زیادی درباره ی انسانهای مهم و تاثیر گذار ساخته شده است. بسیاری از این فیلمها در مورد رهبران جهانی در قرون مختلف صحبت کرده اند. اما در این مطلب میخواهیم به 9 فیلمی بپردازیم که در مورد رهبران قدرتمند قرن بیستم، ساخته شده اند:.

1. Gandhi

این فیلم در مورد رهبر بزرگ هندی یعنی مهانداس کارامچاند گاندی ساخته شده است. رهبر معنوی و سیاسی هندی‌ها بود که هندی ها را به سوی آزادی از استعمار امپراتوری بریتانیا رهبری کرد. در این فیلم بن کینگزلی (Ben Kingsley ) بسیار خوب و باورپذیر نقش گاندی را بازی کرده است. این فیلم در سال 1982 برنده ی هشت جایزه ی اسکار شد. در این اثر سینمایی ، نشان داده می شود که گاندی به عدم استفاده از خشونت در راه انقلاب خودش تاکید داشته است. داستان زندگی گاندی در این فیلم مورد تاکید نیست، بلکه بیشتر به فروتنی و پارسایی و البته آرامش او در ایام سختی می پردازیم.

Gandhi

2. Patton

این فیلم در مورد یک ژنرال آمریکایی به نام پاتون، در جنگ جهانی دوم است. این فیلم توانست برنده ی 7 جایزه ی اسکار شود. جرج سی اسکات برنده ی جایزه ی اسکار بهترین نقش اول مرد شد. که البته از دریافت این جایزه خودداری کرد.اگر چه پاتون یک رهبر سیاسی نبود، اما بدون شک ، یک رهبر قدرتمند نظامی بود که در این فیلم به برخی از اشتباهات نظامی او پرداخته میشود که عواقب چندان خوبی هم برای او ندارد. این فیلم آنقدر مهم و مورد توجه بوده است که برای حفظ و نگهداری در فهرست ملی ثبت فیلم آمریکا انتخاب شده است.

Patton

3. The Last King of Scotland

میتوان گفت این فیلم ، یک درام سیاسی است که اتفاقات به تصویر کشیده شده در آن ریشه در حوادث واقعی دارند. داستان اصلی این فیلم در مورد رئیس جمهور اوگاندا به نام عیدی امین است که اگرچه در ابتدا او را فردی آرام می بینیم اما برخورد خشونت بار و وحشیانه ی او با شورشی ها، بسیاری از معادلات را در ذهن ما به هم می ریزد. فارست ویتاکر  Forest Steven Whitaker برای ایفای نقش در این فیلم، برنده ی جایزه ی اسکار شد که البته به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، کاملا حقش بود و بازی درخشان او هیچ چیز کم نداشت.

the-last-king-of-scotland

4. The Queen

ساختار اصلی فیلم ملکه درباره ی شیوه ی کنار آمدن خانواده سلطنتی بریتانیا با مرگ پرنسس دایانا است. هلن میرن Helen Mirren که جزو با استعدادترین بازیگران هم نسل خودش به حساب می آید، در این فیلم هم به خوبی از پس نقش الیزابت دوم ملکهٔ انگلیس، بر می آید.

The-Queen

5. Der Untergang

این فیلم که محصول سال 2004 و محصولی مشترک بین دو کشور آلمان و اتریش است، به دوهفته ی پایانی زندگی آدولف هیتلر، رهبر آلمان نازی می پردازد. در این اثر سینمایی ، شاهد فروریختن دستگاه سیاسی بزرگ و ماشین نظامی رژیم نازی آلمان و پرده برداری از سقوط اخلاقی آن هستیم. در این فیلم برونو گانتس Bruno Ganz نقش هیتلر را ایفا کرده است. هنگام دیدن این فیلم، گویی که هیچ راهی برای دوست داشتن هیتلر نداریم.البته باید به این نکته اشاره کنیم که گانتس هم هیچ تلاشی نکرده که از هیتلر یک چهره ی دلسوز و مهربان نشان دهد، بلکه با دیدن این فیلم پی به روحیه ای از هیتلر می بریم که حاضر است میلیونها نفر را فدای اهداف خودش کند.

Der-Untergang

6. The Gathering Storm

این فیلم یک محصول تلویزیونی است که در فضای کارهای بیوگرافی قرار می گیرد و به دوره ای از زندگی وینستون چرچیل Winston Churchill ، قبل از جنگ جهانی دوم می پردازد. وینستون لئونارد اسپنسر چرچیل یک سیاستمدار انگلیسی است که در دوره ، نخست وزیری انگلستان را بر عهده داشته است. یکبار بین سالهای 1940 تا 1945 که هنگام برپایی جنگ چهانی دوم بود و بار دیگر هم بین سالهای 1951 تا 1955 .در این فیلم آلبرت فینی Albert Finney با بازی خوبش تلاش کرده که هم نقاط قوت چرچیل را نشان دهد و هم نقاط ضعفش را برای بینندگان به نمایش درآورد.

The-Gathering-Storm

7. Nixon

فیلم نیکسون ، اثری به کارگردانی اولیور استون و بازیگری درخشان آنتونی هاپکینز Anthony Hopkins است. شاید در نگاه اول، آنتونی هاپکینز که انگلیسی است را انتخاب خوبی برای بازی نقش رئیس جمهور آمریکا ندانیم، اما هاپکینز کاملا از پس نشان دادن پیچیدگی های شخصیت نیکسون برآمده است. ریچارد میلهوس نیکسون ، سی و هفتمین رئیس جمهوری آمریکاست.

Nixon

8. The Last Emperor

فیلم آخرین امپراتور محصول سال 1987 است. این فیلم به زندگی پویی Pu Yi ، آخرین امپراتور چین می پردازد. از جوایزی که این فیلم موفق به دریافتش شد، می توان به اسکار بهترین فیلم سال 1987 اشاره کرد. از نکات مهم این فیلم، به تصویر کشیده شدن سقوط امپراتوری چین است.

The-Last-Emperor

9. The Wind and the Lion

فیلم “باد و شیر” محصول سال 1975 در آمریکاست. اگر بخواهیم نگاهی به خلاصه ی داستانش داشته باشیم، از این قرار است که یک خانم آمریکایی توسط قوم بربرها ربوده می شود که این اتفاق در مراکش رخ می دهد.تلاشها برای نجات او آغاز می شود، ابتدا راه های دیپلماتیک امتحان می شوند و چون به جایی نمی رسند کار به یورشهای نظامی ختم می شود…

در این فیلم شان کانری Sean Connery نقش رئیس قبیله ی بربرها بازی می کند و برایان کیت Brian Keith در نقش روزولت، رئیس جمهور مقتدر آمریکا به ایفای نقش پرداخته است. از نکات جالب این فیلم این است که روزولت را در یک لحظه دوست داشتنی و تحسین برانگیز و در لحظه ی دیگر نفرت انگیز می بینیم.

The-Wind-and-the-Lion

 

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *