23 فیلم برتر مرتبط با غذا

23 فیلم برتر مرتبط با غذا
در سینما ارتباط بین دنیای خوراکی ها و داستانهای جذاب، همواره توانسته اند بینندگان زیادی را جذب کند.

به گزارش فیلم نت، در این مطلب پست فرش قرمزی پهن می‌کنیم برای فیلم‌هایی که با تماشایشان حسابی اشتهایمان باز شده و دهان‌مان آب افتاده است، فیلم‌هایی با محوریت خوراکی‌ها و غذاهای خوشمزه. لیست زیر شامل 25 فیلم خوشمزه‌ی سینماست،با ما همراه باشید:

1. Willy Wonka and the Chocolate Factory

گرچه بعدها تیم برتون (Tim Burton) این فیلم را با بازی جانی دپ (Johnny Depp) دوباره ساخت اما بهتر است بازی جانی دپ را فراموش کنیم. چون همان نقش قدیمی ویلی ونکا بسیار به یاد ماندنی‌تر است. نقشی که جین وایلدر (Gene wilder) اجرای بی‌نقص آن را به عهده داشت و در آن مخلوطی از یک تعجب کودکانه و بد‌عنقی و لجبازی را به نمایش گذاشت. حسی که در هنگام گردش برندگان کارت طلایی بازدید از کارخانه‌ی شکلات سازی‌ ویلیبه شما القا می‌شود.گرچه ظاهر فیلم دنیای رویایی شکلات و شیرینی‌هاست اما درون مایه‌ی فیلم همانند اصل کتاب داستانش تاریک و سرد است.

Willy-Wonka-and the-Chocolate-Factory

2. Cloudy with a Chance of Meatballs

ماجرای دوستی خاله خرسه‌ی دانشمندی به نام فلینک لاکوود که دستگاهی اختراع می‌کند که آب را به غذا تبدیل می‌کند و کاری می‌کند از ابرها به جای باران چیزبرگر و لازانیا و مرغ سوخاری ببارد. البته مسلما تصورش هم هوس‌انگیز و جالب است اما فقط تا زمانی اختراع جالبی است که دستگاه قاطی نکند و ازآسمان غول‌های کوفته قلقلی بر سر مردم نریزد.

Cloudy-With-A-Chance-of-Meatballs

3. My Dinner with Andre

این فیلم ماجرای والاس شاون (Wallace Shawn) یک نویسنده و بازیگر تئاتر است که با دوستش اندره گریگوری (Andre Gregory) در رستورانی قرار شام دارند و در حین شام با هم گپ طولانی می‌زنند. تقریبا تمام خط داستانی فیلم همین است و غالب صحنه‌ی فیلم میز غذای دو نفره‌ی آنهاست. بقیه‌ی نیروی فیلم در مکالمات دو دوست است. اندره به تناسب شغلش به عنوان یک کارگردان تئاتر غرق در تصورات فرا‌زمینی و تخیلات خود است، در‌حالی‌که والی سعی می‌کند همواره در زندگی منطقی و واقع‌بین برخورد کند. این وعده غذای فلسفی را حتما تماشا کنید.

My-Dinner-with-Andre

4. Waitress

کری راسل (Keri Russell) در نقش جنا، توانایی خودش را به خوبی در فیلم کمدی-درام آدرین شلی (Adrienne Shelly) اثبات می‌کند.دختری که تمام روح و احساسش در آشپزی و پخت و پز جاریست، یک همسر خشن و بد‌دهن دارد، ناخواسته باردار می‌شود و کمی بعد هم درگیر یک رابطه عشقی جدید می‌شود.حس خوش‌بینی فیلم با اتفاقات غم‌انگیز داستان فیلم تقابل و تضاد عجیبی دارد.نویسنده و کارگردان این اثر اندکی قبل از اکران برترین اثرش در خانه به قتل رسید.

waitress

5. Soylent Green

زمان فیلم سال 2022 است. زمانی که در آن رشد جمعیت به حدی زیاد شده است که منابع غذایی به اتمام رسیده است.در این میان شرکت سویلنت قدم پیش می‌گذارد تا مسئولیت تامین جیره‌ی غذایی به اسم بیسکوییت سبز را برای مردم گرسنه بر عهده بگیرد اما مامور پلیسی به اسم چارلتون هستون در تحقیقاتش متوجه حقایق هولناکی در پس پرده‌ی این بیسکوییت‌های سبز خوراکی می‌شود، که منجر به پایان پیچیده‌ی فیلم می‌شود. پایانی که شبیه اثر دیگر کارگردان این فیلم با نام سیاره‌ی میمون‌هاست.

soylent-geekinsider

6. Super Size Me

این مستند جذاب و طنزگونه راجع به جوانی به اسم مورگان سوپرلاک است (Morgan Spurlock) که تصمیم می‌گیرد به مدت یک ماه هیچ چیزی جز ساندویچ‌های مک دونالد نخورد. این مستند مضرات مصرف فست فود برای سلامتی را نشان می‌دهد. طبیعتا از بدنی که یک ماه، روزانه 5000 کالری دریافت کند هیچ انتظاری نمی‌رود، نه سلامتی و نه زیبایی.توجه: تماشای این فیلم حداقل برای مدت یک ساعت شما را از خوردن تنقلات ناسالم در امان نگه می‌دارد.

Super-Size-Me

7. Mildred Pierce

جوآن کراوفورد (Joan Crawford) در این فیلم نقش یک مادر ناراضی و یک زن خانه‌دار را بازی می‌کند که با تلاش خود تبدیل به یک صاحب رستوران شده است. جوآن کراوفورد برای این نقش جایزه‌ی اسکار گرفته است. بر اساس رمان جیمز.م.کین (James M Cain) میلدرد پیرس راجع به مادر و دختری است که رابطه‌شان بسیار پیچیده می‌شود: دختر میلدرد ، ودا، دختری بسیار جاه‌طلب و خودخواه است که انتظاراتش فراتر از توان خانواده‌اش است .در این فیلم پای یک قتل مرموز وسط است و یک عالمه درام عاطفی و در پس زمینه‌ی تمام اینها پخت و پز و آشپزی جریان دارد.

mildred-pierce

8. The Freshman

وقتی که یک بازیگر فیلم مارلون براندو (Marlon Brando) باشد، بازیگر نقش ویتو کرلئونه در فیلم پدرخوانده، و بازیگر دیگر متیو برودریک (Matthew Broderick) در نقش یک پسر جوان جذاب، طبیعتا فیلم موفق از آب در خواهد آمد.این فیلم جنایی-کمدی داستان یک دانشجوی فیلم‌سازی (برودریک) است که درگیر معاملات موادغذایی خاص و مشکوکی می‌شود؛ گونه‌ی خاصی از جانوران در حال انقراض، اما داستان اصلی فیلم را براندو می‌سازد البته حضور یک اژدهای کومودو در فیلم هم نقش موثری در جذابیت فیلم داشته است.

freshman

9. Sleeper

وودی آلن در این فیلم نقش مایلز مونرو را برای خودش برداشته است. نقش یک صاحب مغازه‌ی مواد غذایی سالم که به دلیل بیماری سختش و نبود دارو و درمان برای بیماریش فریز می‌شود. او در سال 2173 توسط افراد شورشی مخالف دولت دیکتاتور حاکم از خواب بیدار می‌شود ، مایلز خودش را به شکل ربات‌های خدمتکار در می‌آورد تا بتواند در دولت نفوذ کند و پرده از رازهای پشت پرده بردارد.در این راه آلن متوجه می‌شود که غذاهای غول‌پیکر آینده هیچ ارزشی ندارند.

sleeper

10. Eat Drink Man Woman

اژدهای پنهان کارگردانی، آنگ لی، با این فیلم به دنیای کارگردانی باز می‌گردد. ماجرای سرآشپز یک هتل بزرگ که متوجه می‌شود زندگی خانوادگیش(مراسم شام یکشنبه‌های خانواده) از زمانی که سه دخترش وارد روابط عاطفی شده‌اند به هم ریخته است.

Eat-Drink-Man-Woman

 

11. Food, Inc

مستند رابرت کنر (Robert Kenner) یک تصویر کاملا منفی از کشاورزی و تولید مواد غذایی در آمریکا نشان می‌دهد. از دید او همه چیز فاسد است، مواد غذایی ناسالم‌اند، روش‌های کنونی به محیط زیست آسیب می‌زنند و در این سیستم هم در حق حیوانات و هم در حق انسان‌ها بی‌عدالتی و ظلم رخ می‌دهد . این مستند نهایتا کشاورزی ارگانیک و پایدار را به عنوان روش اصلاحی پیشنهاد می‌دهد.

Food-Inc

12. Soul Food

این فیلم ماجرای یک خانواده با روابط خانوادگی عمیق در شیکاگوست که هر هفته یکشنبه برای خوردن شام دور هم جمع می‌شوند. همزمان با به کما رفتن مادر خانواده مشخص می‌شود که مقادیری پول در جایی از خانه مخفی و ذخیره شده است و به این ترتیب ماجراهای فیلم رقم می‌خورد.

MSDSOFO FE001

13. Diner

چهار دوست به مناسبت یک عروسی برای شام دور هم جمع می‌شوند.فیلم راجع به روابط همواره در حال تغییر بین دوستانی است که در پاتوق همیشگی‌شان دور هم جمع شده‌اند؛ یک رستوران محلی.

diner

14. Tampopo

این فیلم طنز ژاپنی راجع به یک زن بیوه‌ی جوان است که آرزو دارد بهترین مغازه‌ی پخت نودل را در توکیو راه اندازی کند. کسانی که در راه رسیدن به آرزویش به او کمک می‌کنند یک راننده‌ی کامیون خبره در نودل و یک پیرمرد پولدار است.

tampopo

15. Babette’s Feast

تمرکز اصلی این فیلم بر روی دو خواهر به شدت مذهبیست که به افتخار پدر خود که یک کشیش پروتستان بوده است، مهمانی برای اهالی ده ترتیب داده‌اند.بابت هم که یک پناهنده‌ی سیاسی پاریسی است به دنبال جایی برای زندگی به نزد دو خواهر می‌آید و در عوض جایی برای ماندن برای آنها کار می‌کند. بابت برنده‌ی جایزه ی بزرگ قرعه کشی می‌شود و برای مهمانی اهالی این روستای دور افتاده آشپزی می‌کند.

Babette-s-Feast

16. Julie & Julia

جولی و جولیا بر اساس داستان واقعی دو زندگی ساخته شده است. در این فیلم تقابل دو زندگی در دو زمان مختلف نشان داده می‌شود،یکی زندگی جولیا چایلد (Julia Child)_با بازی مریل استریپ (Meryl Streep)_ آشپز معروف که سال‌های اولیه‌ی زندگی حرفه‌ای او نشان داده می‌شود و دیگری جولی پاول (Julie Powell) _با بازی امی آدامز (Amy Adams)_ که یک تلفنچی ساده با نارضایتی شغلی است که با خودش قرار می‌گذارد تمام 524 دستور آشپزی کتاب جولیا چایلد را در طی 365 روز درست کند.

Julie-and-Julia

17. Tortilla Soup

مارتین_با بازی هکتور الیزوندو (Hector Elizondo)_ در این فیلم آشپز با استعداد و هنرمندی است که شخصیت فیلم “خوردن نوشیدن مرد زن” را بازسازی می‌کند با این تفاوت که نقش اصلی این فیلم قدرت بویایی و چشایی خود را ا دست داده است.با وجود از دست دادن بویایی و چشایی تنها لذت زندگی مارتین آماده کردن سفره‌های مجلل برای دختران خودش است.دختران مارتین هم با وجود علاقه زیادشان به پدر هرکدام مخفیانه ماجرایی عاشقانه دارند.

tortillasoup

18. Big Night

دو برادر صاحب رستورانی ایتالیایی که در حال ورشکستگی است تصمیم می‌گیرند کسب و کار خود نجات دهند. و این کار را از طریق شرط‌بندی روی اتفاقات یک شب خاص انجام می‌دهند . این فیلم به نویسندگی و کارگردانی استنلی توچی (Stanley Tucci) است.کسی که گزینه مورد علاقه‌ی ما برای بازی نقش استیو جابز (Steve Jobs)است، البته اگر اشتون کوتچر (Ashton Kutcher) زودتر این نقش را کسب نکند.

Big-Night

19. Delicatessen

این فیلم طنز تلخ فرانسوی داستان مرد قصابی است که نوع خاصی از گوشت را به همسایگان دمدمی مزاج خود می‌فروشد.البته با وجود همسایه‌ی مفقود شده حدس زدن آخر قصه کار سختی نیست.

Delicatessen

20. James and the Giant Peach

جیمز و هلوی غول پیکر داستان جالبی دارد.اگر ما مجبور بودیم در یک هلوی غول پیکر زندگی کنیم و هر روز برای صبحانه و ناهار و شام هلو می‌خوردیم حتما به دنبال یک انبه می‌گشتیم. جیمزکه پدر و مادرش را از دست داده است زندگی در یک هلوی غول پیکر مملو از حشرات دوست داشتنی ترجیح می‌دهد تا بتواند از دست زندانبان‌هایش رها شود. او به یک ماجراجویی در اطراف نیویورک می‌رود.این انیمیشن جذاب با اقتباس از اثری از رونالد دال (Roald Dahl) ساخته شده است.

James-And-The-Giant-Peach

21. Ratatouille

شهرت یک رستوران معروف بعد از مرگ سرآشپز مشهورش در خطر جدی است.برای نجات از این وضعیت پای یک پسر جوان و یک موش که عاشق غذاهای فرانسوی است به میان می‌آید. داستان این انیمیشن سراسر آشپزی با ورود یک منتقد غذا ادامه می‌یابد.در ادامه تصویری واقعی از غذایی با نام راتاتویی را می بینید.

ratatouille

22. Mystic Pizza

با وجود اینکه فیلم کمی دخترانه محسوب میشود اما زیبایی ترکیب بازی سه بازیگر آن غیر فابل انکار است: آنابت گیش (Annabeth Gish) جولیا رابرتز (Julia Roberts) و لیلی تیلور (Lili Taylor) تازه به اینها ماجرای لئونا (Leona) مالک پیتزایی و نگهبان دستور سری پخت پیتزا را هم اضافه کنید.

Mystic-Pizza

23. Dinner Rush

در فیلم‌های هالیوودی همیشه دست رستوران‌ها و مجرم‌ها در دست هم است. این فیلم خصوصی هم از این قاعده مستثنی نیست. اما این فیلم از کلاهبرداران فرمول کوفته به عنوان راهی استفاده می‌کند تا اکتشافی زیرکانه از رابطه‌ی ما با غذا، خانواده و زن‌ها داشته باشد. تماشای این فیلم را به شما توصیه می‌کنیم.

Dinner-Rush

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *