نقش های زنانه و تـأثیرشان بر اقتصاد هالیوود

نقش های زنانه و تـأثیرشان بر اقتصاد هالیوود
در این مطلب به بررسی نتایج به کارگیری معیار سنجش بچدل در اقتصاد سینما پرداخته ایم.

به گزارش فیلم نت و به نقل از سایت بکران،یک وب سایت معتبر در آمریکا پژوهشی انجام داده است و بر اساس این پژوهش، فیلم هایی که در آن گفتگوی بازیگران زن حول موضوع مردها نمی چرخد، نسبت به فیلم هایی که مکالمه های خانم ها درباره ی مردها است، فروش و درآمد بیشتری دارد.

سایت” فایو ترتی ایت” تمام فیلم های عرضه شده از سال 1990 به این سمت را بررسی کرده و یکی از نتایج این بررسی این بوده که  ساختن فیلم هایی که زنان در آن نقش های جدی تری دارند کم هزینه تر و البته در مقابل درآمد آنها بیشتر است.در این بررسی از معیاری استفاده شده که اصطلاحا آن را “سنجش بچدل” می گویند. این معیار به وسیله ی یک نقاش کارتون به نام آلیسون بچدل Alison Bechdel برای دسته بندی فیلم ها معرفی شده و شامل سه نکته ساده و البته اساسی است:

  1.  فیلم باید حداقل دو شخصیت زن شاخص داشته باشد.
  2. این شخصیت ها باید با یکدیگر مکالمه داشته باشند.
  3. موضوع صحبت های آنها باید چیزی به غیر از حرف زدن در مورد مردها باشد.

انیمیشن پرمخاطب و بسیار پر فروش “یخ زده Frozen ” محصول شرکت والت دیزنی، نمونه ی خوبی  از به کارگیری این معیارها است چون دو شخصیت زن به نامهای آنا و السا دارد که در سرزمین تخیلی آرندل در مورد موضوعات مختلف و حتی سیاست باهم صحبت می کنند. اما قطعا فیلمی مثل جاذبه Gravity بر اساس این معیارها ساخته نشده است،چون تنها یک شخصیت زن دارد که نقش آن را ساندرا بولاک sandra bullock بازی می کند، ضمن اینکه تنها گفتگوهای او با شخصیت های مرد این فیلم است.

وب سایت آماری “فایو ترتی ایت” براساس پژوهشی که در این زمینه انجام داده، معتقد است فیلم هایی که از این سنجش موفق بیرون آمده اند، در مقابل هر دلار سرمایه گذاری در هزینه ساخت فیلم حدود دو دلار و ۷۰ سنت درآمد به دست آورده اند.در مقابل فیلم هایی که این معیار را رعایت نکرده باشند در برابر هر دلار از سرمایه گذاری حدود دو دلار و ۴۵ سنت درآمد داشته اند. درعین حال متذکر می شود که اکثر محصولات در این دسته فیلم های پر خرج اکشن هستند که اصطلاحا به فیلم های مردانه شهرت یافته اند.یافته های این پژوهش نشان می دهد که این تصور حاکم بر هالیوود غلط است که معتقد است فیلم هایی که حول شخصیت های زن ساخته می شود به خصوص در بازارهای خارجی به اندازه فیلم های مردانه موفقیت به دست نمی آورند.

پژوهش دیگری که انجام شد، نشان داد : حدود ۵۳ درصد از فیلمهایی که از سال 1990 به این سمت ساخته شده اند  معیارهای موسوم به ” سنجش بچدل” را رعایت کرده اند که از جمله آنها می توان به فیلم های بسیار موفقی مثل تایتانیک، پارک ژوراسیک و مجموعه هری پاتر اشاره کرد.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0
برچسب ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *