غذا در فیلم‌های چارلی چاپلین

غذا در فیلم‌های چارلی چاپلین
در کارنامه ی هنری چارلی چاپلین، میتوان موضوعات متعددی را با دقت ارزیابی کرد، در این مطلب به جایگاه غذا و نگاه چاپلین به این مقوله پرداخته شده است.

به گزارش فیلم نت،غذا یکی از اجزای جدایی ناپذیر در فیلم‌های چارلی چاپلین است، مخصوصا شخصی که لباسی جن مانند را پوشیده، یا بصورت نیجبانه «ولگرد کوچک». در فیلم‌های اولیه‌اش، چاپلین از «پای در صورت»-شوخی‌های غذایی- بهره گرفت، اما با روند رو به رشد کارش، غذا نقش‌های ظریف‌تری را داشتند. این موضوع به معنی درخشان کردن عناصر کاراکتر ولگرد کوچک‌ بود، برای مثال دلسوزی او برای شکست همکارش.

غذا نیز می‌تواند حس طنزآمیز داشته باشد. برای جویندگان طلا، چاپلین از بهترین فرتورهای پرسپکتیو‌های صعودی Chikoot Pass در مدت زمان جستجوی طلای آلاسکایی‌ها و داستان‌هایی از تراژدی حزب دانر الهام گرفت. همگام با اصول منابع، گرسنگی یک تم تکرار شونده است، بجز اینجا که نقشش خنداندن است. محصور در برف و به گل نشسته در یک کابین وسط ناکجاآباد و بدون هیچ غذایی در گنجه، که ولگرد غذایی برای جشن شکرگذاری با استفاده از هرچه که در دست دارد تهیه می‌کند – و یا شاید هرچه در پا دارد. فضا را بوی غذا گرفته است، او یکی از چکمه‌هایش را می‌جوشاند و آنرا به عنوان غذای اصلی سرو می‌کند.

 او بهترین چیز ممکن را در این شرایط وخیم می‌سازد، او درحالی که تخت کفشی را به عنوان یک گونه‌ی غیر آبزی می‌خورد از بند پوتینش به عنوان اسپاگتی استفاده می‌کند.‌ «در این، چاپلین روی هدف نشانه رفته بود،» کترین تیلور مورس در طبیعت طلا می‌نویسد: یک تاریخ محیط زیستی از جستجوی طلا کلاندیک. «معدن‌چیا همیشه گرسنه بودند، و آنها دائما در مورد غذا می‌نوشتند، غذا رو میطلبیدن، می‌خریدن و می‌خوردن. همانطور که چارلی چاپلین باید در به تصویر کشیدن وعده‌های غذایی در جشن‌های شکل گزاری و سال نو حدس می‌زد، تبدیل شدن غذا به یک موضوع ویژه در تعطیلات بود. برای این وعده‌های خاص، معدن‌چی‌ها تلاش‌های مضاعفی را برای از نو ساختن سنتشان، منو‌های جشن با هرچه که در دستشان داشتند را انجام دادند.

Gold-Rush-Eating-boots

دیگر مثال برجسته از کارهای چاپلین استفاده از غذا به عنوان رویدادی در فیلم عصر جدید در سال 1936 بود که به نقد سرمایه داری با توجه خاصی به اثرات غیرانسانی صنعت سازی می‌پردازد. در یک صحنه، ولگرد کوچک، به صورت موقت به عنوان کارگر کارخانه بکار گرفته می‌شود که یه عنوان یک شخص تست انسانی برای یک ماشین تغذیه اتوماتیک استفاده می‌شد، یک ماشین مدرن خارق‌العاده طراحی شده برای تغذیه کارگران در محل کارشان و حذف نیاز زمان استراحت برای غذا خوردن. در حالی که دستگاه به آرامی شروع به کار می‌کرد، ماشین دچار اخلال شد. ولگرد نوار پیچ شد و قادر به فرار کردن نبود، و با غذا شکنجه می‌شد. که این موضوع نشان می‌داد که چیزهایی هستند که اتوماتیزه شدن نمی‌تواند مشکلات آن را حل کنند.

modern-times-2

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *