اطلاعات جالب از سریال شهرزاد

برسی سریال شهرزاد از نگاهی جدید و با اطلاعات جالب.

شهرزاد برای روزگار عاشقیت

تندباد حادثه کودتای 28 مرداد و عشقی که در این طوفان سریع، همه چیزش را از دست می‌دهد و قربانی می‌شود. شهرزاد، داستان روزگار عاشقی در سال‌‌‌هایی نه چندان دور است که سیاست در حال التهاب است. داستانی که با موسیقی زیبایی از کارن همایونفر و تصنیف‌‌‌هایی از محسن چاووشی همراه شده است و به راحتی توانسته است جای خودش را در بین مردم باز کند.
شبکه نمایش خانگی تاکنون چنین سریال فاخری را به خود ندیده است. سریالی که بزرگترین عوامل را با خود همراه کرده باشد. حسن فتحی به عنوان کارگردان اثر، علی نصیریان، شهاب حسینی، ترانه علیدوستی، پریناز ایزدیار، محمود پاک نیت و مصطفی زمانی به همراه موسیقی زیبا و دلنشین کارن همایونفر و صدای دلنشین محسن چاووشی. همه این‌‌‌ها، دلایل محکمی برای دیدن دوباره و دوباره این عاشقانه تاریخی است.

تغییر شهرک سینمایی غزالی در سریال شهرزاد

شهرزاد در حقیقت رمانی بوده است که توسط خود حسن فتحی نوشته شده است. بار روایی و کششی که در قصه این رمان وجود داشته است، این کارگردان را ترغیب به ساخت سریالی تاریخی بر این اساس می‌کند. مزیت اصلی سریال شهرزاد نیز اقتباسی بودن آن است. صحنه‌‌‌ها و میزانسن‌هایی که در رمان شهرزاد به کار رفته است، در شهرک سینمایی غزالی در نظر گرفته نشده بودند. در نتیجه برای ساخت سریال، بخش اعظمی از خیابان لاله زار در این شهرک سینمایی دستخوش تغییر می‌شود. بنابراین مکان‌‌‌هایی که در سریال شهرزاد و در تهران قدیم دیده می‌شوند، در هیچ سریال و فیلم دیگری دیده نشده اند.
قسمت‌‌‌هایی که در شهرک سینمایی غزالی برای سریال شهرزاد بازسازی شده اند، ساخت برخی از مغازه‌‌‌ها و ساختمان‌‌‌های داخل این خیابان، گراند هتل، سینما تابان، دفتر روزنامه باختر امروز و انتشارات دکتر حسین فاطمی به همراه صفحه فروشی بتهوون است.

shahrzad2

شهرزاد، به عنوان نمادی از ایران

اگر به شخصیت شهرزاد در سریال توجه شود، نمادی از میهن دیده می‌شود. میهنی که اسیر چنگ یک عاشق بی‌مسئولیت شده است. مردی عیاش و خوشگذران نیز قرار است عاشقش شود و پدرخوانده بی عاطفه و بی محبتی که فقط وقت تنگ‌دستی و گرفتاری سر دخترش خراب می‌شود. ایرانی که به شدت بی پناه و تنها است. نماد ایران سال‌‌‌های بعد از کودتا که به نوعی بی پناه و ملتهب بوده است. جمله‌ای که شهرزاد به شوهرش می‌گوید، نمادی از کل سریال می‌تواند باشد: «لیاقت من نیست که این جا باشم. لیاقت شما هم این نیست.»

بازی‌‌‌های بهتر از حد انتظار در شهرزاد

ترانه علیدوستی در نقش شهرزاد، کانون توجه استعاره داستان است و یکی از بهترین بازی‌های خود را در نقشی که شاید مسئولیت آن بر دوشش بیش از اندازه سنگین است ارائه می‌دهد. شهاب حسینی در نقش قباد نیز که قبلاً در سریال «مدار صفر درجه» همراه حسن فتحی بوده است، این بار نیز نقشی مشابه و تکامل یافته را در سریال شهرزاد به عهده گرفته است. شهاب حسینی دلیل اصلی قبول کردن نقش اصلی سریال شهرزاد را، ارتقای کیفیت سریال‌‌‌ها و فیلم‌‌‌هایی که در شبکه خانگی پخش و منتشر می‌شوند اعلام کرده است. هدفی که به نظر می‌رسد به آن رسیده است.
علی نصیریان نیز یکی از این دست بازیگران است که نقش‌‌‌های سنگین را قدرتمند و توانمندانه ارائه می‌دهد. علی نصیریانی که در سریال شهرزاد می‌بینیم، یکی از پدرخوانده‌‌‌های خاص و حیرت انگیز سال‌‌‌های سینمای ایران است. بازی علی نصیریان در این نقش، مخاطب را به یاد فیلم‌‌‌های بزرگی از تاریخ سینمای جهان از جمله فیلم‌‌‌های کوئنتین تارانتینو می‌اندازد.

shahrzad

ترانه و موسیقی متن دلنشین

ملودی و تصنیف‌‌‌هایی که برای سریال شهرزاد انتخاب شده اند، همگی با لحن و جنس روایت همخوان و هماهنگند. کارن همایونفر در تمام صحنه‌‌‌های احساسی، موزیکی بسیار دلنشین و تاثیرگذار ارائه می‌دهد. موسیقی ملودیک واری که مانند موسیقی‌‌‌هایی که از فرهاد سراغ داریم، قابلیت این را دارند که با سوت نواخته شوند. احساس عاشقانه و درد جدایی در لحظه لحظه موسیقی‌‌‌های این سریال شنیده می‌شود.
محسن چاوشی نیز بعد از فیلم سنتوری که توانسته بود موزیکی پر مخاطب خلق کند، در این سریال نیز تصنیف‌‌‌هایی عالی ارائه داده است. تصنیف‌‌‌هایی که موزیک عالی فردین خلعتبری را همراه خود دارد. یکی از تاثیرگذارترین ترانه‌‌‌هایی که در سریال شهرزاد اجرا کرده است نیز ترانه «رفیقم کجایی» است که توانسته دلتنگی و حسرت دیدار زوج عاشق را به خوبی منتقل کند.
همه این‌‌‌ها عواملی هستند که هر مخاطبی را وادار به دیدن سریال شهرزاد می‌کنند. عاشقانه ای تاریخی با خاصیت‌‌‌های ملودرام و روایتی پرحادثه و پرکشش که بر روی یک حادثه تاریخی سوار شده اند و کشتی سنگین روزگار عاشقیت را به ساحل می‌رسانند. دیدن سریال شهرزاد را از دست ندهید.

shahrzad1

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *